DRZWI ZAGADNIENIE POZORNIE PROSTE?

12 grudnia 2016
dzwi

Do czasu, kiedy nie musicie podjąć decyzji o ich wymianie lub zakupie nowych. Wtedy trzeba wybrać: typ drzwi, materiał, konstrukcję i rodzaj ościeżnicy. Wcześniej jednak warto wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi…

Przedstawiamy Wam fotorelację z naszego wczorajszego szkolenia Porta Roadshow 2016 , oraz przybliżymy nieco temat, systematyzując podstawowe informacje.
Skupimy się na drzwiach wewnętrznych.

Dzielimy je ze względu na:

I. TYP tj. sposób otwierania:

rozwieralne – często spotykane i dostępne w największym wyborze, ale wymagające sporo miejsca na otwieranie: lewe – otwieramy je do siebie lewą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara; prawe – otwieramy je do siebie prawą ręką, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara,

wahadłowe – jedno- lub dwuskrzydłowe – zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym,

przesuwne – składają się z jednego lub dwu skrzydeł przesuwanych na szynie. Wygodne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi. Kiedy się je otworzy, mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej, ale trzeba pamiętać, że ściana musi mieć, co najmniej 10 cm,

składane – łamane, lub harmonijkowe – po otwarciu składają się jak parawan, dzięki czemu zajmują mało miejsca.

 

II. MATERIAŁ

1.Drewniane – litego lub klejone warstwowo
2.Z materiałów drewnopochodnych:
– płyty wiórowej
– płyty pilśniowej
– MDF
– HDF
3. Szklane
4.

Metalowe
III. WYKOŃCZENIE
– okleina laminatana ze sztucznego tworzywa
– okleina fornirowana z naturalnego drewna
– lakierowane
Skrzydła są często proste lub dekorowane tłoczeniami w kształcie prostokątnych kasetonów lub łuków. Dostępne są również drzwi z niewykończoną powierzchnią, którą można samemu pomalować, jednak najczęściej kupujemy pokryte już bezbarwnym lakierem lub farbami akrylowymi. Za nietypowe rozwiązania i kolory, trzeba zwykle dopłacić ok. 20%.

IV. KONSTRUKCJA
1.Skrzydła i ich budowa:

PŁYTOWA

Skrzydło o tej konstrukcji są wykonane z jednej, jednolitej płyty z materiałów drewnopochodnych lub też cienką płytą okleja się drewnianą ramę. Pustą przestrzeń między płytami wypełnia się płytami wiórowymi, kartonowymi o budowie plastra miodu lub paskami płyty pilśniowej, układanymi w jodełkę. Krawędzie skrzydła również okleja się płytą wykończeniową, dzięki czemu tworzy ono jednorodną całość.

PŁYCINOWA

Skrzydło o tej konstrukcji skrzydła składa się z dwóch elementów: ramy i jej wypełnienia, nazywanego płycinami. Rama zazwyczaj jest drewniana (z drewna litego lub klejonego warstwowo), a płyciny wykonuje się z drewna litego, sklejki, tworzyw sztucznych, szkła.
2.Ościeżnicy:

– PRZYLGOWE
W drzwiach o tej konstrukcji skrzydło i ościeżnica mają na swoich krawędziach wyfrezowany uskok – przylgę. Podczas zamykania skrzydło częściowo wchodzi w ościeżnicę, dzięki czemu oba elementy dobrze do siebie przylegają. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku drzwi zewnętrznych lub takich, w których ze względów termicznych lub akustycznych zależy nam na szczelności.

BEZPRZYLGOWE

Mają skrzydło z prostą krawędzią, które po zamknięciu w całości chowa się w ościeżnicy, licując się z nią z jednej strony. Daje to efekt gładkiego połączenia i pasuje do wnętrz o nowoczesnym wyrazie. Skrzydła bezprzylgowe mają standardową grubość 4 cm, ale ze względu na brak uskoku w krawędzi wydają się grubsze od tradycyjnych. Aby zachować możliwość swobodnego otwierania i zamykania, skrzydło nie może ściśle przylegać do ościeżnicy, przez co te drzwi są mniej szczelne niż przylgowe. W drzwiach takich możesz zastosować tradycyjne zawiasy (będą one jednak bardzo wyeksponowane na tle gładkiego połączenia) albo zawiasy ukryte. Drzwi z zawiasami ukrytymi są droższe od tradycyjnych.
Przy drzwiach oczywiście jeszcze mamy akcesoria, typu: zamki, szyldy, klamki, próg i to również temat niekończących się opowieści i możliwości, który zostawimy na kolejny raz .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *